بریس در لغزش مهره

بریس ها یکی از مهم ترین و کارآمدترین اعضای خانواده ارتوپدی هستند.در یک تعریف  کلی بریس ها مجموعه ای از وسایل و ابزاری می باشند که اطراف اندام خاصی گذاشته یا بسته می‌شود تا فشار وارد بر اندام را کاهش داده و حرکات اندام را کنترل کنند.

دامنه استفاده از بریس ها بسیار وسیع است و نیاز به یک مقاله تخصصی دارد اما به طور خاص در درمان اسپوندیلولیستزیس از بریس های متفاوتی استفاده می‌شود. البته بریس ها جزو روش های درمانی اصلی اسپوندیلولیستزیس محسوب نمی شوند و فقط در موارد خاصی از اسپوندیلولیستزیس کودکان یا بزرگسالان و با هدف کاهش علائم استفاده می شوند.

مدت زمان استفاده از بریس ها باید توسط پزشک تعیین شود اما غالبا برای مدت بسیار کوتاهی توصیه می گردد چراکه بریس ها در دراز مدت باعث ایجاد ضعف عضلانی و تشدید علائم بیماری خواهد شد. بریس ها از نظر جنس به نرم، نیمه سخت و سخت تقسیم بندی می شوند.

کرست نوعی بریس از جنس پارچه نرم می‌باشد که در ناحیه قفسه سینه و کمر  از جلو یا عقب یا طرفین بسته شده و بیشتر جنبه حمایتی از ستون فقرات را دارد و باعث محدودیت جدی نمی شود.

شما می توانید کرست ها را براحتی در زیر لباس خود بپوشید طوری که دوستانتان متوجه چیزی جز یک اضافه وزن جزئی نشوند. پزشک شما در مورد زمان استفاده از کرست توضیح خواهد داد. احتمالا نیاز باشد در تمام روز آن را به تن داشته باشیم اما شب ها می توانید آن را دربیاورید. نوع دیگری از بریس ها که سخت تر از کرست ها بوده و از پلاستیک فشرده ساخته می شود برای محدود ساختن حرکات اندام یا تغییر شکل آن استفاده می شود. ممکن است پزشک برای کاهش علائم بعضی از اسپوندیلولیستزیس ها یاپس از جراحی، استفاده از بریس ها را به شما پیشنهاد کند که با توجه به نوع جراحی و تشخیص پزشک معالج، بریس مناسب شما و مدت استفاده از آن متفاوت می باشد.  ممکن است این بریس ها در بازار موجود باشد اما در بیشتر موارد باید بریس مخصوص شما ساخته شود. دکتر ها و تکنسین‌های ارتوز پروتز هنگام آماده شدن بریس آموزش های لازم جهت استفاده از آن را به شما ارائه می‌کنند. مثلاً می‌توانید برای جلوگیری از آسیب های پوستی حاصل از کناره‌های بریس یکی تی شرت پنبه ای نازک در زیر آن بپوشید.

اگر بریس ساخته‌شده خیلی گشاد یا تنگ بود حتما به تکنسین ارتوز پروتز اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید بریسی که برای شما تهیه شده است؛ مختص جثه و آناتومی شماست و نباید بعد از مصرف، استفاده از آن را به دیگران توصیه کنید.