تزریق اپیدورال

اگر شما با استفاده از داروهای بدون نسخه و داروهای تجویزی بهبود پیدا نکنید؛ ممکن است پزشک متخصص تزریق استروئید ها در فضای اپیدورال را مطرح کند. البته این روش درمانی در تمام افراد موثر نیست و باید با تشخیص متخصص انجام شود چرا که گاهاً تزریق اپیدورال عوارضی دارد که روند درمان های اساسی تر را مختل می کند.

قبل از شرح این روش درمانی ابتدا باید مطالبی در مورد کورتیکواستروئیدها و فضای اپیدورال بدانید.

کورتیکواستروئید ها داروهای ضد التهاب بسیار قوی هستند که در زبان عامیانه به اسم کورتون شناخته می شوند. به عبارت دیگر کورتیکواستروئید ها مسکن هایی هستند که خاصیت ضد التهابی دارند.

اما در مورد فضای اپیدورال؛ به غشای پوشاننده نخاع و ریشه های عصبی در ناحیه کمری دورا گفته می شود. در آناتومی به فضای محصور بین کانال استخوانی و غشای دورا فضای اپیدورال می گویند. عوامل فشارنده یا التهاب در فضای اپیدورال می توانند منشأ درد شوند. بنابراین تزریق داروهای ضد التهاب همچون کورتیکواستروئید در فضای اپیدورال، باعث بهبود التهاب و کاهش درد می شود. البته در بعضی از موارد کورتیکواستروئید فقط در همان ریشه عصبی ملتهب تزریق می‌شود. حتی ممکن است تزریق کورتیکواستروئیدبا هدف تشخیص ناحیه دارای التهاب و منشاء درد انجام شده و صرفاً جنبه تشخیصی داشته باشد.

تزریق اپیدورال غالبا در اتاق عمل یا یک محیط کاملا استریل انجام می شود.

برطبق روتین بسیاری از بیمارستان ها باید گان پوشیده و به اتاق عمل بروید، اما به بیهوشی نیازی نیست. پرستاران شما را راهنمایی می‌کنند که با چه پوزیشنی بر روی تخت دراز بکشید. شاید نیاز باشد به شکم بخوابید اما در بیشتر موارد پوزیشن تزریق اپیدورال خوابیده به پهلو در حالی که پاها را اندکی در شکم جمع کرده اید می باشد. (چیزی شبیه به حالت قرارگیری جنین در رحم) آنگاه متخصص مکان تزریق را ضدعفونی کرده و شاید با یک بی حسی  موضوعی بی حس کند. سپس یک سوزن بسیار نازک و بلند را وارد فضای اپیدورال کرده و با استفاده از اولتراسوند یا اشعه ایکس آن را هدایت می کند. بعد از اینکه مطمئن شوند سوزن در مکان مورد نظر قرار گرفته است یک کورتیکواستروئید که گاه با یک داروی بی حسی مخلوط می شود را به فضای اپیدورال تزریق می کنند. این داروی بی‌حسی بدان سبب استفاده می‌شود که تا زمان شروع اثر کورتیکواستروئید، از تأثیر کوتاه مدت آن لذت ببرید و درد کمتری احساس کنید.

از لحظه ای که بر روی تخت اتاق عمل قرار می گیرید تا زمانی که کار تزریق به اتمام می‌رسد حدود ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید و بعد از آن چند ساعتی تحت نظر هستید. وقتی از تثبیت علائم حیاتی شما مطمئن شدند مرخص می شوید. ایجاد احساس التهاب و درد در محل تزریق تا ۲۴ ساعت بعد، طبیعی است و با گذاشتن کیسه یخ در محل بهبود می یابد. بعد از یک روز استراحت می توانید زندگی روزمره خود را از سر بگیرید.

تزریق اپیدورال حدود دو ماه یا بیشتر درد ناشی از اسپوندیلولیستزیس را تسکین می دهد و ممکن است پزشک معالج بنا به علت اسپوندیلولیستزیس و میزان پاسخ به درمان، ۲ تا ۳ بار در سال توصیه کند. اما بیش از این توصیه نمی گردد چرا که داروهای کورتیکواستروئید در کنار منافع فراوان خود، خالی از عوارض نبوده و استفاده بیش از حد از آنها باعث بروز عوارضی می‌شود که ممکن است روش‌های درمانی اساسی طرح همچون جراحی را تحت تاثیر قرار دهد.

یکی دیگر از کاربردهای کورتیکواستروئید تزریق در مفصل است. اگر عامل بروز و ایجاد درد التهاب مفاصل فاست باشد میتوان یک کورتیکواستروئید را به صورت مستقیم در مفصل فاست ملتهب تزریق کرد. روش انجام این پروسیجر درمانی نیز شبیه به تزریق اپیدورال می باشد.

به یاد داشته باشید اگر به بیماری‌های خونریزی‌دهنده یا عفونت مبتلا هستید و یا داروهایی همچون آسپرین، کمادین یا پلاویکس مصرف می کنید حتماً به پزشک اطلاع دهید. چرا که این داروها باعث اختلال در روند طبیعی انعقاد خون می شود و باید مدتی قبل از تزریق با توصیه و تحت نظر پزشک قطع شوند.