تشخیص گردن درد

وقتی که با گردن درد به مطب متخصص ستون فقرات مراجعه می‌کنید پزشک شما با طیف وسیعی از تشخیص های احتمالی روبرو است. پزشک ممکن است با هدف معاینه و مشاهده، گردن و مهره های گردنی شما را لمس کند و از شما بخواهد گردن خود را به طرفین خم کنید.

شاید پزشک معالج شما سوالاتی شبیه به سوالات زیر را مطرح نماید:

  1. درد از چه زمانی شروع شده است؟
  2. آیا درد خود به خود شروع شد یا بعد از انجام تحرک خاصی آغاز شد؟
  3. درد از کجا شروع می شود و به کجا امتداد میابد؟
  4. آیا می توانید همچون گذشته از دست های خود استفاده کنید؟
  5. از ۱ تا ۱۰ (در حالی که ۱۰ شدیدترین دردی است که تا به حال تجربه کرده اید) به شدت درد خود چه نمره ای می دهید؟
  6. آیا سردرد، تهوع یا استفراغ هم داشته اید؟
  7. آیا دارو یا روش درمانی خاصی را برای بهبود درد خود امتحان کرده اید؟
  8. آیا قبلا هم دردی شبیه به این درد را تجربه کرده اید؟حالت صحیح بدن

ممکن است پزشک قبل از تست های تشخیصی تخصصی تر، یک رادیوگرافی ساده درخواست کند. رادیوگرافی برای تشخیص ناهنجاری ها و عوارض نخاعی و عضلانی و لیگامان ها مناسب نیست اما بسیاری از تشخیص های احتمالی را رد می‌کنند.
برای بررسی‌های دقیق‌تر سی تی اسکن و ام آر آی انجام می‌شود. در این روش های تشخیصی، در بافت مورد نظر برش های فرضی ایجاد شده و از سطح مقطع عرضی هر برش یک عکس گرفته می‌شود و در کنار هم قرار می‌گیرند. پزشک با مشاهده و بررسی نتایج تست های تشخیصی به وضعیت دقیق عضلات، لیگامان ها، مفاصل و استخوان ها پی می برد.
ممکن است برای بررسی وضعیت عصبی عضلانی تست الکترومیوگرافی درخواست شود.
اگر پزشک به بیماری های عفونی همچون مننژیت مشکوک شود، آزمایش خون نیز درخواست خواهد کرد. علاوه بر این شاید نیاز به نمونه برداری از مایع مغزی نخاعی نیز باشد.
معاینه دقیق ستون فقرات در کنار بررسی تصویر برداری ها و در صورت نیاز تست های آزمایشگاهی و الکترومیوگرافی منجر به تشخیص نهایی شده و بنا بر آن روند درمان گردن درد شما طراحی و اجرا می شود.