جراحی برای درمان اسپوندیلولیستزیس (لغزش مهره)

امروزه کمتر بیماری را می‌توان معرفی کرد که عمل جراحی اولین و تنها اقدام موثر برای درمان آن باشد.

هزینه‌های بالا، خطرات احتمالی و ترس افراد از اتاق عمل و جراحی باعث شده است اقبال عمومی نیز بر روی روش‌های درمانی غیر تهاجمی متمرکز شود. در چنین شرایطی که هم روش های غیرجراحی توسعه یافته است و هم بیماران کارآمدی این روش ها را پذیرفته اند؛ بسیاری از پزشکان عمل جراحی را ،بجز در موارد خاص، جزو آخرین روشهای درمانی قرار می دهند. اسپوندیلولیستزیس نیز از این مقوله مستثنی نیست. یکی از زمان هایی که پزشک برای درمان اسپوندیلولیستزیس شما، جراحی را پیشنهاد می کند هنگامی است که شدت لغزش مهره درجه سه یا بیشتر باشد.

احتمالا در چنین شرایطی فرصت کافی برای پیگیری روش های درمانی دیگر وجود ندارد و عمل جراحی بهترین و سریعترین درمان محسوب می شود؛ لذا پزشک انجام یک عمل جراحی فوری را پیشنهاد می‌کند. در حالت دیگر وضعیت اسپوندیلولیستزیس شما چندان حاد نیست و پزشک برنامه درمانی بلندمدت تنظیم کرده است اما اگر بعد از حدود ۶ هفته بهبودی حاصل نشود یا درد ستون فقرات یا اندام شما تشدید شده و یا نقص عصبی ایجاد شود و یا نقص عصبی خفیف شما بیشتر شود چاره ای جز جراحی وجود ندارد. علاوه بر اینها اگر اسپوندیلولیستزیس باعث بروز رادیوکولوپاتی مقاوم به درمان ( درد تیر کشنده اندام) شده باشد، باز هم باید تسلیم یک جراحی شوید. رادیوکولوپاتی حالتی است که ریشه های خروجی از نخاع تحت فشار قرار گرفته و باعث ایجاد درد می‌شود.

همچنین ممکن است پزشک معالج تان با بررسی تاریخچه پزشکی و مقایسه عکس های قدیمی  شما با عکس های فعلی و عکس های مخصوص، میزان ناپایداری مهره ها و پیشرفت لغزش مهره های شما را بررسی می کند. اگر وضعیت لغزش مهره های شما بدتر شده باشد بدان معناست که با یک اسپوندیلولیستزیس پیشرونده مواجه هستید و نیاز به جراحی دارید. روش جراحی اسپوندیلولیستزیس اندکی پیچیده است و از آنجا که اساس کار ما توضیح مطالب با زبانی ساده و قابل درک است، به طور خلاصه توضیحاتی در مورد روش جراحی ارائه می دهیم.

حیطه اعمال جراحی اسپوندیلولیستزیس بسیار گسترده است. متخصص ستون فقرات بر اساس نوع و شدت درد، بیماری های زمینه ای و وضعیت ستون فقرات شما، روش جراحی مناسب را انتخاب می کند. اساس روش های جراحی اسپوندیلولیستزیس در مواردی که عصب تحت فشار قرار می‌گیرد، فشار زدایی از روی عصب همراه با ایجاد پایداری بین مهره لغزیده و مهره زیرین می باشد. ممکن است به دلیل آسیب مهره های بالاتر و یا برای تحکیم و افزایش پایداری؛ مهره های بالاتر نیز تحت درمان پایداری قرار بگیرند. بدین منظور روش های فراوانی انجام می شود که اساس آنها، پیوند استخوانی به صورت بین مهره ای همراه با وسیله گذاری از طریق خلفی و در ناحیه پشتی می باشد. همه این عمل ها در اتاق عمل و تحت بیهوشی انجام می شود. وقتی شما به هوش می‌آید عمل جراحی پایان یافته است و در اتاق ریکاوری تحت نظر قرار دارید. در آنجا پرستاران وضعیت حیاتی شما را تحت نظر داشته و بعد از تثبیت علائم حیاتی به بخش برده می شوید. حتماً پزشک شما طی ۲۴ ساعت بعد از عمل، برای ویزیت آمده و وضعیت شما را بررسی خواهد کرد.

پزشک بعد از معاینه و بررسی موضع جراحی، داروهای لازم از جمله مسکن ها و آنتی بیوتیک ها را تجویز می‌کند و در مورد مدت زمانی که باید استراحت کنید توضیحاتی خواهد داد. در غالب عمل های ستون فقرات حداکثر مدت استراحت در تخت ۴۸ ساعت می‌باشد و بعد از آن باید شروع به راه رفتن کنید. علاوه بر این شاید پزشک نیاز به استفاده از بریس را مطرح نماید؛ که در مطالب قبلی در مورد آن به طور مفصل توضیحاتی ارائه دادیم.

مهم است که اگر طی یکی دو هفته بعد از جراحی، در محل بخیه ها التهاب، درد شدید و یا ترشحات غیرعادی مشاهده کرده و یا تب کردید بلافاصله به پرستاران یا پزشک خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که عمل جراحی یک روند درمانی دو سویه است و اگر بهترین و متخصص ترین پزشک جهان اسپوندیلولیستزیس شما را جراحی کند اما شما در انجام دقیق و کامل توصیه های بعد از جراحی کم کاری کنید نتیجه مورد نظر حاصل نخواهد شد.

پس ضروری است آموزش‌های که پزشک و پرستاران در مورد اقدامات بعد از جراحی توضیح می‌دهند را به خوبی فرا گرفته و تمرین کنید. آنها نکاتی پیرامون روش های کنترل درد و انجام تنفس های موثر و هر آنچه که بعد از اتمام جراحی بدان نیاز دارید را به شما آموزش خواهند داد.

مهمترین کار شما حفظ آرامش و خونسردی خود قبل از عمل می باشد و این موضوع وقتی امکان دارد که کاملا به توانمندی و تجربه پزشک معالج خود ایمان داشته باشید. می توانید تمام روند جراحی و آنچه در اتاق عمل می‌گذرد را از پزشک خود سوال کنید و همه نگرانی‌های خود را با او در میان بگذارید. مطمئناً پزشک در کمال آرامش و با زبانی ساده به تمام سوالات شما پاسخ خواهد داد.