خواب در بیماری‌ رماتیسم ستون فقرات

بسیاری از بیماری‌های التهابی و به خصوص اسپوندیلیت انکیلوزان باعث بروز مشکلاتی در روند خواب بیماران می شود. به طور کلی استراحت و عدم تحرک باعث بروز علائم روماتیسم ستون فقرات خواهد شد.

یکی از عوارض شایع اسپوندیلیت انکیلوزان دردهای شدید ناحیه ستون فقرات به خصوص در قسمت کمری و لگن می‌باشد که ممکن است باعث بیدار شدن افراد از خواب شبانه شود. این بیماران هنگام بیدار شدن از خواب، احساس خستگی و خشک بودن کمر و اندامها را دارند که این وضعیت تا حدود یک ساعت بعد از بیدار شدن ادامه پیدا می‌کند و به مرور در طی روز و با انجام حرکات ورزشی بهتر می‌شود. مبتلایان به روماتیسم ستون فقرات برای داشتن یک خواب راحت، بهتر است از یک تشک نسبتا سفت استفاده کنند.

در مراحل اولیه بیماری استفاده از یک تشک سفت تر، خستگی بعد از بیدار شدن را کاهش می‌دهد. بهتر است این افراد از بالش استفاده نکرده یا حداقل از بالش های کوتاه استفاده کنند.

روش صحیح خوابیدن باعث حفظ انحناهای طبیعی ستون فقرات شده و از خمیدگی آن ،که از عوارض پیشرفت بیماری می باشد، پیشگیری می‌کنند.

در مواردی که با پیشرفت بیماری، انحنا های ستون فقرات تغییر می کند باید پوزیشن خوابیدن خود را “خوابیدن به پهلو” انتخاب کنند. هرچند این افراد به خودی خود در می یابند که دیگر قادر به پشت خوابیدن نیستند. بهتر است توسط بالشتک هایی زیر گردن و قسمت هایی که بالاتر از سطح زمین قرار می‌گیرند را پر کنید تا با حفظ انحنا های موجود از پیشرفت کایفوز پیشگیری شود.

دوش آب گرم قبل از خواب نیز ممکن است خواب راحت تری را به ارمغان بیاورد.

انجام حرکات ورزشی به خصوص حرکات متناسب با اسپوندیلیت انکیلوزان نیز باعث یک خواب راحت شده و علائم صبحگاهی را بهبود می بخشد. البته بهتر است بین زمان خواب و انجام حرکات ورزشی حداقل ۲ ساعت فاصله باشد.

استفاده از مسکن ها و داروهای خواب آور همچون نورتریپتیلین به خصوص در ایام بیماری مفید است؛ اما نباید به عادت همیشگی تبدیل شود.