سیاتیک

لغت “سیاتیک” در بین مردم برای توصیف یک بیماریِ دردناک در کمر و پاها استفاده میشود؛ اما در واقع سیاتیک یک اختلال عصبی محسوب نمیشود، بلکه نشانه ای از یک اختلال عصبی میباشد. به عبارت ساده تر سیاتیک یک بیماری نیست، بلکه علامت وجود یک بیماری است.  درگیر شدن عصب سیاتیک به هر علتی، باعث انتشار درد در طول عصب و ایجاد سیاتیک میشود.

عصب سیاتیک در کدام قسمت بدن قرار دارد؟

سیاتیک
Sciatica

عصب سیاتیک بلندترین عصب بدن است و ضخامتی به اندازه یک انگشت دارد .ریشه های خروجی از مهره های سوم وچهارم و پنجم کمری و اولین قطعات ساکروم، در ناحیه لگنی بهم پیوسته و عصب سیاتیک را تشکیل میدهند .این عصب از طریق مجرای سیاتیک به خلف لگن و قسمت تحتانی عضله سرینی بزرگ میرود .از آن جا تا پشت ران و زانو ادامه یافته و انشعابات آن تا پشت ساق پا امتداد می یابد.

چه عواملی باعث ایجاد سیاتیک میشود؟

هر عاملی که باعث ایجاد فشار بر روی  عصب سیاتیک شود؛ آن را تحریک کرده و منجر به بروز سیاتیک خواهد شد.  رایج ترین عاملی که باعث ایجاد سیاتیک میشود فتق دیسک است.  از دیگر عوامل ایجاد فشار بر روی عصب سیاتیک، تنگ شدن یک یا چند کانال عصبی در اثر تخریب دیسک میباشد. علاوه بر این گاهی شکستگی های ستون فقرات بخصوص در افراد مسن که اغلب ناشی از پوکی استخوان می باشد باعث تحمیل فشار بر ریشه های عصبی و ایجاد درد سیاتیک می شود. اختلالات نادری از جمله عفونت ها و تومور های ستون فقرات نیز میتوانند باعث فشردگی عصب سیاتیک و بروز سیاتیک شوند.

علل سیاتیک
علل سیاتیک

علائم سیاتیک چیست؟

بارزترین علامت سیاتیک دردی است که از کمر و باسن شروع شده و در پشت ران و زانو یا تمام پا امتداد مییابد. ممکن است همراه با درد در ناحیه باسن و پا احساس کرختی و ضعف هم وجود داشته باشد؛ که در این صورت شما با یک سیاتیک شدید و جدی روبه رو هستید. در موارد شدیدتر، علاوه بر موارد فوق، کنترل مثانه یا روده نیز از دست می رود.

 لازم به ذکر است هر عاملی که باعث ایجاد فشار بر روی ریشه های خارج شده از مهرهای کمری شود؛ دردی شبیه درد سیاتیک ایجاد میکند، پس همه دردهای ناحیه باسن و پا را نباید به سیاتیک نسبت داد.

چگونه پزشک سیاتیک شما را تشخیص داده و درمان می کند؟

پزشک متخصص تاریخچه پزشکی شما را بررسی و شدت درد را آنالیز می کند .همچین سؤالاتی پیرامون چگونگی گسترش درد و عوامل تشدید کننده آن می پرسد .علاوه بر اینها، یک معاینه دقیق فیزیکی و نورولوژیکی نیز انجام میدهد .بدین منظور رفلکس ها و قدرت عضلانی را بررسی کرده و یک یا چند تست حرکتی، برای تشخیص علت درد ترتیب میدهد .ممکن است برای تشخیص بهتر   اسکن و CT (در صورت امکان و نیاز )از تست های تشخیصی مانند تصویر برداری با اشعه ایکس و MRI  و CT اسکن نیز استفاده کرد.

اشتراک گذاری
مطالب قبلیخاطره حدیثه
مطالب بعدیعلل سیاتیک
دکتر حسن قندهاری، ارتوپد و فوق تخصص جراحی ستون فقرات، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران