علائم سیاتیک

اگر شما هم در کمر و باسن یا پشت پا احساس درد میکنید احتمالاً به سیاتیک مبتلا هستید. سیاتیک واژه ای است که پزشکان برای توصیف درد و حس های ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب سیاتیک به کار می برند؛ هرچند در بین مردم به اشتباه، تمام درد های کمر و پا تحت عنوان کلی سیاتیک مطرح می شود لذا در بین تمام مشکلات ستون فقرات، سیاتیک از شهرت بیشتری برخوردار است .ممکن است فرد مبتلا به سیاتیک طیف وسیعی از علائم را تجربه کند.

یکی از بارزترین علائم سیاتیک وجود درد  در امتداد عصب سیاتیک است .دردی شبیه به یک شوک الکتریکی که معمولا  از کمر و لگن به سمت پایین امتداد می یابد .ممکن است درد از کمر و باسن شروع شود و به ران و پشت زانو منتشر شود و حتی به کف پا و انگشت شست نیز تیر بکشد.

شاید شدت درد به حدی برسد که تکان دادن پاها و حتی عطسه و سرفه را نیز مشکل کند .یک استراحت کوتاه مدت در رخت خواب تنها چاره شما در چنین وضعیتی است. فرد مبتلا به سیاتیک احتماًلا  علاوه بر درد احساسات غیر معمولی از جمله کرختی، ضعف، سوزش و مورمور شدن را نیز تجربه کند.

درد و علائم سیاتیک معمولاً یک طرف از قسمت تحتانی بدن را درگیر می کند.

اگر به موارد فوق، اختلالات حرکتی یا ناتوانی در کنترل ادرار و مدفوع هم اضافه شود با یک سیاتیک اورژانسی رو به رو هستید و باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

هر فردی و در هر سن و سالی اگر این علائم را داشت؛ احتمالا به سیاتیک مبتلا است؛ البته این فقط یک احتمال است .تنها کسی که میتواند با قاطعیت بگوید که این علائم ناشی از سیاتیک می باشد پزشک معالج شماست؛ چراکه ساختارهای بسیار دیگری در ستون فقرات وجود دارد که میتوانند درد و علائمی مشابه سیاتیک بروز دهند.

به عنوان مثال نقص در مفصل ساکروایلیاک که در بین استخوان لگن و ساکروم وجود دارد؛ می تواند سبب ایجاد درد در باسن شود. همچنین وجود مشکل در ساختمان مفاصل بین مهره ای کمری، باعث درد در قسمت خلفی ستون فقرات می شود.