عوارض رماتیسم ستون فقرات (یا اسپوندیلیت انکیلوزان)

هرچند اساس بیماری اسپوندیلیت انکیلوزان بر التهاب و خشکی مفاصل ستون فقرات و ایجاد جمود و سفتی در ستون فقرات است، اما با پیشرفت بیماری ممکن است عوارض جانبی آن بسیاری از قسمتهای مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند که بدانید اسپوندیلیت انکیلوزان کدام قسمتهای بدن شما را تهدید می‌کند، لذا با دقت بیشتری به سلامتی آن قسمت ها توجه کنید.

طیف عوارض ناشی از اسپوندیلیت انکیلوزان بسیار گسترده است. مثلا ممکن است یک بیمار فقط با درد در ناحیه کمری مواجه باشد و سال ها در همین وضعیت باقی بماند اما در بعضی دیگر ناحیه کمری درگیر شده و به تدریج ناحیه پشتی و حتی گردنی نیز دچار اختلال می شوند و حرکت خود را از دست می دهند.

در موارد پیشرفته بیماری و در طولانی مدت فرد نمی تواند سر خود را بالا آورده و فاصله دور را ببیند و فقط جلو پای خود را خواهد دید.

ایجاد کایفوز در این بیماران نسبتا شایع است. بعضی از بیماران در طولانی مدت با درگیری مفصل لگن مواجه می شوند. در بعضی درگیر شدن مفصل ران از همان ابتدا وجود دارد و در بعضی دیگر با پیشرفت بیماری اتفاق می افتد.

بروز شکستگی های میکروسکوپی و پوکی استخوان در مبتلایان به روماتیسم ستون فقرات بسیار شایع است، لذا این افراد باید رژیم غذایی غنی از کلسیم و ویتامین D استفاده کنند.

یکی از عوارض شایع اسپوندیلیت انکیلوزان، انتزیت (التهاب محل اتصال یک تاندون یا لیگامان به استخوان) است. انتزیت بیشتر در محل پاشنه و قسمت میانی پا ایجاد می‌شود، طوری که گذاشتن پا بر روی زمین را دردناک خواهد کرد.

یکی دیگر از عوارض روماتیسم ستون فقرات، مشکلات چشمی است؛ که می توانید از قطره های اشک مصنوعی استفاده کنید. یووئیت (التهاب چشم) نیز دور از انتظار نیست. یووئیت ممکن است باعث قرمز شدن و سوزش چشم شده و تاری دید، درد یا حساسیت به نور را به همراه داشته باشد. در چنین مواقعی لازم است به یک چشم پزشک مراجعه کنید. اسپوندیلیت انکیلوزان می تواند علاوه بر موارد فوق باعث بروز التهاب در بسیاری از بافت های دیگر بدن از جمله روده شود و باعث عود بیماری هایی همچون کرون و کولیت اولسراتیو گردد.

مشکلات پوستی همچون پسوریازیس نیز دور از انتظار نیست. پسوریازیس یک بیماری مزمن بوده که به صورت لکه های در نواحی مختلف بدن و بیشتر در زانو و آرنج ایجاد شده و باعث پوسته ریزی در آن محل می‌شود.

از دیگر عوارض اسپوندیلیت انکیلوزان مشکلات تنفسی می باشد. با پیشرفت بیماری، غضروف دنده ها ملتهب می‌شود و سفتی ناشی از آن، حرکت طبیعی دنده ها را مختل می‌کند. بنابراین هنگام تنفس و بخصوص تنفس عمیق احساس درد می کنید. همچنین احتمال بروز عفونت‌های ریوی نیز در مبتلایان به روماتیسم ستون فقرات زیاد می باشد. لذا ضروری است در صورت احساس تنگی نفس، خلط سینه، خس خس و سرفه شدید به پزشک مراجعه کنید.بهتر است بدانید افراد سیگاری تا چهار برابر بیش از دیگران در معرض ابتلا به این عفونت ها هستند.

در موارد بسیار نادری اسپوندیلیت انکیلوزان به التهاب بافت قلب نیز منجر می‌شود و دریچه های قلبی را نیز درگیر می‌کند. بنابراین هر گونه درد در قفسه سینه یا علائم سرماخوردگی را باید جدی گرفته و پزشک مراجعه کنید. گاهی علائمی شبیه به یک سرماخوردگی ساده، نشان دهنده شروع عفونت در بافت قلب می‌باشد.

هرچند در اکثر مبتلایان سیر پیشرفت بیماری با انجام روشهای درمانی کند خواهد شد و بیماری تا این حد پیشرفت نمی‌کنند اما اطلاع داشتن از انواع عوارض جانبی بیماری و توجه به آنها بسیار ضروری است.