لغزش مهره یا Spondylolisthesis

ستون فقرات از ۳۳ مهره تشکیل شده است که هر یک از این مهره ها بر روی مهره پایینی و در یک امتداد قرار گرفته اند.

در عارضه اسپوندیلولیستزیس مهره بالایی بر روی مهره پایینی لیز خورده و به جلو می لغزد.

ممکن است از بدو تولد و به صورت مادرزادی نقایصی در آناتومی مهره ها دیده شود که در سنین کودکی منجر به اسپوندیلولیستزیس یا لغرش مهره گردد.

اسپوندیلولیستزیس(لغزش مهره) در کودکان و بالغین علل متفاوتی دارد. در کودکان اختلال در ناحیه قسمت خلفی مهره ها که در آناتومی ناحیه پارس اینتر ارتیکولاریس نامیده می‌شود، باعث ایجاد عارضه اسپوندیلولایزیس می‌شود. ممکن است با گذشت زمان اسپوندیلولایزیس به اسپوندیلولیستزیس (لغزش مهره به جلو) منتهی شود. در بزرگسالان علاوه بر این عارضه، یکی از شایع‌ترین علل اسپوندیلولیستزیس آسیب های دژنراتیو و ارتروز در مفاصل خلفی ستون فقرات است. این عامل منجر به تغییرات و ناپایداری در ستون فقرات شده و لغزش مهره را در پی دارد. به طور کلی مجموعه عللی که باعث لغزش مهره می شود در شش زیر مجموعه تقسیم بندی کرده اند

  1. اسپوندیلولیستزیس دیس پلاستیک: ناشی از نقص آناتومی قسمت خلفی مفاصل مهره ها و استخوان ساکروم( معمولا اولین قسمت ساکروم یا مهره پنجم کمری)
  2. اسپوندیلولیستزیس ایسمیک: ناشی از شکستگی در ناحیه بین دو مفصل به نام پارس اینتر ارتیکولاریس
  3. اسپوندیلولیستزیس دژنراتیو: تخریب مفاصل فاست و دیسک بین مهره ای به علت افزایش سن و ناپایداری
  4. اسپوندیلولیستزیس ناشی از ضربه: شکستگی قسمت خلفی تنه مهره در اثر ضربه که منجر به جلو رفتگی مهره و اسپوندیلولیستزیس می‌شود.
  5. اسپوندیلولیستزیس پاتولوژیک: در اثر بیماری های موضعی یا منتشر استخوانی همچون تومور ها یا عفونت ها.
  6. اسپوندیلولیستزیس به دنبال عمل جراحی: عوارض تاخیری ناشی از عمل های جراحی وسیع کمری.

به طور کلی علائم اسپوندیلولیستزیس در کودکان و بزرگسالان متفاوت است. در اکثر موارد علامتی مشاهده نمی شود؛ اما در صورت بروز علائم، احتمالاً با یک کمردرد شدید روبه‌رو هستید. ممکن است اسپوندیلولیستزیس باعث التهاب ریشه های عصبی و در نتیجه انتشار درد به اندام تحتانی شود.

در بعضی از موارد ممکن است در هنگام راه رفتن مجبور به برداشتن گام‌های کوتاه با زانوهای خمیده شوید. همچنین بعید نیست که در موارد شدید با اختلال عصبی و نقص در کنترل ادرار و مدفوع مواجه شوید.

پزشک با معاینه فیزیکی دقیق به بررسی قوس های ستون فقرات می‌پردازد و با لمس کردن مهره ها، به دنبال فرورفتگی یا بیرون زدگی پل مانندی می گردد.

یکی از بهترین روش‌های تشخیصی عکس برداری با اشعه ایکس است. علاوه بر این شاید به ام آر آی و سی تی اسکن نیز نیاز باشد.

درمان اسپوندیلولیستزیس در کودکان و بزرگسالان متفاوت بوده و ممکن است از یک کاهش حرکت ساده تا عمل جراحی متغیر باشد.

پزشک شما  ممکن است روشهای غیر تهاجمی ازجمله دارو درمانی، طب سوزنی، طب فشاری و فیزیوتراپی را پیشنهاد کرده و در صورت نیاز احتمال انجام جراحی را مطرح می کند.