معاینات و تستهای آزمایشگاهی

در صورتی که کمردرد شما بیش از چند روز باقی مانده یا شدید و همراه با علائم دیگر باشد، شما باید به یک پزشک متخصص ستون فقرات مراجعه نمایید. کمر دردهای ناگهانی و مداوم هر دو می‌توانند نشان دهنده ی مشکلی در ستون فقرات باشند که از رگ به رگ شدگی یا فشردگی عضلات که معمولاً خودبه‌خود در عرض چند هفته بهبود نشان می‌دهد، جدی تراست.

در حین معاینه، متخصص ستون فقرات از شما نکاتی را می پرسد. پزشک این کار را در راستای پیدا کردن علت کمردرد و ایجاد یک برنامه ی درمانی انجام می‌دهد تا راه حلی برای مدیریت درد، سایر علایم و کمک به بهبود شما پیدا نماید.

ابتدا، متخصص ستون فقرات از شما در مورد نشانه های فعلی و داروهای در حال مصرف می‌پرسد. وی ممکن است پرسش هایی مانند مثال های زیر را از شما انجام دهد:

  • شروع درد از چه زمانی است؟
  • اخیراً شما چه فعالیت‌هایی انجام داده‌اید؟
  • شما برای رفع کمر درد خود چه کارهایی انجام داده اید؟
  • آیا درد به نقاط دیگر بدن شما انتشار یافته یا منتقل می‌شود؟ (به عنوان مثال، پایین پای شما که سیاتیک نامیده می شود).
  • آیا چیزی درد شما را کاهش داده یا آن را بدتر می نماید؟

متخصص ستون فقرات همچنین شما را از نظر فیزیکی و عصبی معاینه می کند. در معاینه ی فیزیکی، پزشک وضعیت استقرار، دامنه حرکتی (میزان حرکت مفاصل)، و وضعیت جسمانی شما را مشاهده کرده و به هر حرکتی که منجر به درد شود توجه می نماید. پزشک، ستون فقرات شما را لمس کرده و به انحنا و هم ترازی آن توجه نموده، اسپاسم عضله را نیز بررسی می نماید. این آزمون اغلب مستلزم همکاری بیمار است. به عنوان مثال، ممکن است از شما خواسته شود در جهت های مختلف خم شده و بازوها و ساق پاها را به حرکت در آورید یا حتی بخواهند روی یک میز درازکشیده و پاهای خود را بالا ببرید.

متخصص ستون فقرات طی معاینه ی عصبی، رفلکس، قدرت عضلانی، تغییرات عصبی دیگر و توزیع درد را بررسی می کند (آیا درد شمااز کمر به سایر قسمتهای بدن منتقل می شود؟).

برای تشخیص علت درد کمر شما، ممکن است لازم باشد آزمایش های تصویربرداری انجام دهید. یک رادیوگرافی با اشعه ایکس به پزشک شما در دیدن استخوان ها کمک می کند. رادیوگرافی در نشان دادن تنگی کانال نخاعی (تنگی مجرای ستون فقرات)، شکستگی ها، خارهای استخوانی یا استئوآرتریت کابرد دارد. سی تی اسکن یا MRI نیز ممکن است لازم باشد. این آزمایش ها، در نشان دادن بافت نرم در ستون فقرات از اشعه ی ایکس مؤثرترند و می توانند برای شناسایی مشکلاتی مانند یک دیسک برآمده یا دیسک بیرون زده کمک نمایند.

آزمایش های بیشتر در این زمینه عبارتند از:

  • استخوان: برای کمک به پزشک برای تشخیص مشکلات ستون فقرات از جمله آرتروز، شکستگی یا عفونت، ممکن است اسکن استخوان لازم باشد. مقدار بسیار کمی از مواد رادیو اکتیو به رگ های خونی تزریق می شود که از طریق جریان خون منتقل شده و استخوان ها آن ها را جذب می کنند. مواد رادیو اکتیو بیشتری توسط منطقه با فعالیت غیر طبیعی-مانند یک التهاب- جذب می شود.

اسکنر می‌تواند میزان اشعه درهمه ی استخوان های شما را شناسایی و نقاط «داغ» (مناطق با مواد رادیو اکتیو بیشتر) را نشان داده و به پزشک شما در پیدا کردن محل مشکل کمک کند.

 دیسکوگرام: این روشی است که دیسک (ها) را به عنوان منبع درد تأیید یا رد می کند. شما یک تزریق بی ضرر ماده رنگی به یکی از دیسک ها خواهید داشت. اگر مشکلی مانند بیرون زدگی دیسک، در دیسک های شما وجود داشته باشد، رنگ به خارج از دیسک نشت می کند. پزشک قادر است آن را روی کلیشه رادیوگرافی ببیند و این نشان می دهد که چه مشکلی دردیسک شما وجود دارد.

  • میلوگرام: برای دیدن اختلالات کانال یا طناب نخاعی – فشردگی عصب که باعث درد و ضعف می شود- ممکن است شما نیاز به میلوگرام داشته باشید. در این آزمایش، رنگ خاصی به محیط اطراف طناب نخاعی و اعصاب شما تزریق می شود (قبلاً آن منطقه بی حس خواهد شد). سپس شما باید رادیوگرافی با اشعه ایکس یا سی تی اسکن انجام دهید. عکس به دست آمده، یک تصویر تشریحی با جزئیات از ستون فقرات شما به ویژه استخوان ها ایجاد می کند که به پزشک شما برای شناسایی هر گونه اختلال کمک می نماید.

تشخیص کمر درد همیشه خیلی سریع و ساده نیست. متخصص ستون فقرات شما باید علل را محدود کرده و شاید تعداد زیادی آزمون تشخیصی انجام دهد تا تشخیص را تأیید کند؛ بنابراین کمی صبور باشید. پس از تشخیص، متخصص ستون فقرات بهتر می‌تواند به منظور رفع کامل نیازهای شما، یک برنامه درمانی ایجاد نماید.