ورزش و لغزش مهره

بروز اسپوندیلولیستزیس در بین بعضی از رشته های ورزشی شایع تر از دیگر ورزش‌هاست. برای مثال ورزشکارانی که به صورت حرفه ای والیبال، کشتی، وزنه برداری یا ژیمناستیک را دنبال می کنند بیشتر از دیگران به اسپوندیلولیستزیس مبتلا می‌شوند. البته این رویداد خیلی هم دور از انتظار نیست. طبیعتا بلند کردن وزنه های سنگین یا حرکات ژیمناستیک باعث خمیدگی ستون فقرات و بروز اسپوندیلولیستزیس می‌شود.

البته این مقاله به این منظور تحریر نشده است که شما از ورزش مورد علاقه خود دست بکشید. پزشکان نه تنها باورزش حرفه ای مخالف نیستند بلکه آن را برای بهبود وضعیت جسمی و روحی مناسب می‌دانند چراکه تمریناتی که به تقویت عضلات تکیه دارد باعث تحکیم و ثبات عضلات شده و این به حمایت ستون فقرات می‌انجامد. اما اگر ورزشکار هستید و علائم اسپوندیلولیستزیس را در خود مشاهده می کنید؛ بهتر است فعلا تمرینات خود را متوقف کرده و در اسرع وقت به متخصص ستون فقرات مراجعه کنید. احتمالا تحت نظر پزشک معالج و با یک برنامه تمریناتی مناسب می‌توانید به ورزش مورد علاقه خود بپردازید. اما به یاد داشته باشید اگر در حین انجام ورزش های توصیه شده احساس درد شدید، گزگز یا مورمور داشتید؛ دست نگه داشته و با پزشک خود تماس بگیرید.

پیشنهاد ما این است که اگر ورزش های همچون کشتی‌، ژیمناستیک، وزنه برداری یا فوتبال را به صورت حرفه ای دنبال می کنید؛ حتما با یک متخصص ستون فقرات در ارتباط بوده و با معاینات دوره ای و منظم از سلامت ستون فقرات خود اطمینان حاصل نمایید.