پیشگیری گردن درد

درد های مزمن گردن یک روند درمانی طولانی را به شما تحمیل می‌کنند و دردهای حاد باعث از کار افتادگی کوتاه‌مدت می‌شوند  اگر به این مشکلات، هزینه‌های درمانی را نیز اضافه کنید؛ به این نتیجه خواهید رسید که یقینا پیشگیری بهتر از درمان است.

یکی از اساسی‌ترین روشهای پیشگیری از گردن درد انجام مداوم و روزانه ورزش‌هایی است که باعث تقویت عضلات گردن می شود. ما در یک مقاله مجزا تعدادی از ورزش‌های مناسب در راستای تقویت عضلات گردن را معرفی کرده ایم. نکته مهم در انجام این حرکات، اجرای اصولی و صحیح آنها می باشد. چراکه اجرای غیر اصولی و غلط آنها ممکن است باعث آسیب بیشتر و افزایش درد شود.

یکی از گردن درد های شایع دردی است که صبح ها و هنگام بیدار شدن از خواب احساس می کنید. این درد ها غالبا به علت وضعیت غلط بدن در هنگام خواب و مناسب نبودن بالشت ایجاد می‌شود. استفاده از یک بالشت مناسب که سر و گردن شما را پوشش داده و در طول شب از گردن شما محافظت می کند، بهترین پیشگیری برای این نوع از گردن درد ها می باشد.

در ضمن سعی کنید هرگز برای طولانی مدت به شکم نخوابید زیرا این شیوه خوابیدن فشار بسیاری به گردن تحمیل می‌کند

پیشگیری از گردن درد

پایین بودن طولانی مدت سر باعث ایجاد هرنی دیسک و گرفتگی عضلانی می‌شود. پس بهتر است کارهایی که نیاز به پایین بودن سر دارند را به طور مداوم انجام ندهید و در بین انجام آنها وقفه هایی برای استراحت داشته باشید. در این وقفه ها، گردن خود را به سمت بالا خم کرده و یا دقایقی بر روی زمین دراز بکشید. اما اگر مجبور هستید به مدت طولانی رانندگی یا مطالعه کنید و یا پشت میز نشسته و به مانیتور نگاه کنید؛ قبل از شروع کار شرایط مناسب برای قرارگیری بهتر سر و گردن را ایجاد کنید. ارتفاع میز و صندلی خود را طوری تنظیم کنید که سر خیلی به سمت پایین خم نشود.

در هنگام مطالعه و استفاده طولانی مدت از گوشی موبایل بهتر است گاهی کتابی یا گوشی خود را بالا آورده و طوری در مقابل خود بگیرید که سر شما در حالت طبیعی و آناتومی قرار بگیرد. همچنین نرمش های ساده و انجام حرکات کششی در بین کارهای روزمره نیز بسیار موثر است.

حالت صحیح بدن

در هنگام رانندگی از استراحت های بین راه و حرکت های کششی گردن غافل نشوید. کمربند ایمنی در هنگام پرتاب شدن به جلو موثر است، اما وقتی به عقب پرت می شوید، تنه با صندلی حمایت شده و سر و گردن توسط پشت سری بالای صندلی حمایت می‌شود. پس پشت سری های صندلی ها را مناسب با جثه خود تنظیم کرده و هرگز آنها را از بالای صندلی های اتومبیل برندارید.

هنگام استفاده طولانی مدت از تلفن و یا وقتی که می خواهید در حین انجام کار های روزانه با تلفنی صحبت کنید گوشی را بین شانه و سر خود قرار ندهید چرا که خم شدن بیش از حد گردن باعث گرفتگی عضلانی می شود.

با توجه کردن به همین توصیه های ساده سلامتی ستون فقرات گردنی شما تضمین خواهد شد پس در هر موقعیت مکانی و زمانی و با هر سنی از عمل کردن به آنها غافل نشوید.