پیشگیری از رماتیسم ستون فقرات (یا اسپوندیلیت انکیلوزان)

هرچند علت اصلی بیماری اسپوندیلیت انکیلوزان مشخص نیست اما به احتمال زیاد بروز این بیماری ریشه ژنتیکی دارد؛ بنابراین پیشگیری از آن ممکن نیست. اما می‌توان با انجام بعضی از امور از سرعت پیشرفت بیماری و شدت علائم آن کاست. به عنوان مثال افرادی که در خانواده آنان فرد مبتلا به اسپوندیلیت انکیلوزان وجود دارد باید به محض احساس درد در ناحیه تحتانی کمر به متخصص ستون فقرات مراجعه کنند. این مسئله برای مردان ۱۵ تا ۴۰ ساله ضروری تر از دیگران است. به محض تشخیص قطعی بیماری، باید انجام حرکات ورزشی که توسط پزشک یا درمانگر فیزیکی آموزش داده می شود به طور منظم و اصولی آغاز شود. انجام این حرکات هم روند فیوژن مهره‌ها را کند کرده و هم با قوی کردن عضلات اطراف ستون فقرات از کیفوز ستون فقرات جلوگیری می کنند.

این افراد باید از استراحت‌های طولانی بپرهیزند، چرا که استراحت طولانی باعث عود علائم آنها می شود.

بهتر است برای پیشگیری از دردهای صبحگاهی از تشک سفت و بالشت کوتاه‌تر استفاده کنند. از آنجا که ریسک بیماری های قلبی عروقی و تنفسی در مبتلایان به اسپوندیلیت انکیلوزان بیش تر از دیگران است ضروری است که این افراد از استعمال دخانیات پرهیز کرده و وزن خود را در حد نرمال نگه دارند و سبک زندگی خود را متناسب با وضعیت بیماری خود تغییر دهند.

احتمال بروز پوکی استخوان در این بیماران نیز بیش از دیگران است. بنابراین لازم است تغذیه و رژیم دارویی که پزشک بدین هدف تجویز خواهد کرد را جدی بگیرند.

فیوژن مهره های باعث کاهش انعطاف پذیری ستون فقرات شده و این امر احتمال شکستگی های ستون فقرات را افزایش می‌دهد. لذا مبتلایان به روماتیسم ستون فقرات باید از انجام حرکت ناگهانی و تحمیل وزن های زیاد به ستون فقرات خود بپرهیزند.

همان طور که ذکر شد پیشگیری از بروز بیماری غیر ممکن است و هدف از ارائه این توضیحات، کند کردن روند پیشرفت و کاستن از شدت عوارض بیماری می باشد. از آنجایی که اسپوندیلیت انکیلوزان علاوه بر ستون فقرات بر بسیاری دیگر از ارگان های بدن نیز تاثیر می گذارد؛ ضروری است که مبتلایان به این بیماری علاوه بر متخصص ستون فقرات، تحت نظر متخصص داخلی روماتولوژی و گاهی پزشک فوق تخصص غدد نیز باشند.