چه وقت باید به پزشک مراجعه کنید؟

نکته مهم در مورد سیاتیک این است که، در اغلب اوقات نیاز به مراجعه به متخصص نیست و بعد از گذشت چند روز علائم سیاتیک بهبود می یابد. اما گاهی مراجعه به متخصص ستون فقرات ضروری و حتی اورژانسی می باشد و ممکن است سهل انگاری در یک ملاقات دوستانه با پزشک تان، شما را به یک اقامت طولانی مدت در بیمارستان مجبور کنند.

حال سوال مهمی که ذهن را درگیر می کند این است که “چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

این درد از درد زایمان هم بدتر است.”

بدترین دندان دردی که تجربه کرده ام هزار بار قابل تحمل تر از این درد لعنتی بود.”

احساس می کنم صد تا سوزن داغ در پایم فرو کرده اند.”

 اینها جملات افرادی است که درد ناشی از سیاتیک، باعث اشتیاق آنها برای ملاقات با پزشک شان شده است. اگر دردتان به حدی شدید بود، که شما هم برای توصیف آن به چنین جملاتی روی آورده اید؛ بهتر است از یک متخصص ستون فقرات وقت بگیرید. هرچند شاید نیازی به نوشتن این قسمت نبود؛ چون شدت درد، شما را مجبور به این ملاقات خواهد کرد و نیازی به توصیه های پزشکی نیست.

~ درد ناشی از سیاتیک از کمر و لگن شروع شده و به پشت یا طرفین ران و یا پشت زانو و گاهاً تا کف پا و انگشت شست تیر می کشد. ممکن است دردی خفیف، متوسط یا شدید و گاه به گاه یا متناوب را تجربه کنید .

اما اگر این درد به مرور زمان بهبود نمی یابد و حتی احساس می کنید روز به روز با درد شدیدتری روبه‌رو می‌شوید؛ بهتر است به یک متخصص ستون فقرات مراجعه کنید.

 حس های غیر عادی همچون سوزش، گزگز و مورمور از علائم طبیعی سیاتیک هستند و در حالت معمول، با مرور زمان تسکین می یابند. اما اگر فکر می کنید قسمتی از پایتان حس ندارد، با یک سیاتیک وخیم روبرو هستید. در صورت بروز “بی حسی” در لگن یا پایتان، بهتر است، بعضی از برنامه های روزانه تان را برای ویزیت شدن توسط یک متخصص کنسل کنید.

اگر در دفع ادرار یا مدفوع دچار اختلال شده اید؛ موضوع خیلی جدی تر از آن است که گمان می کنید. اگر سیاتیک شما باعث “فقدان کنترل روده یا مثانه” شده است با یک اورژانس ستون فقرات روبرو هستید. پس بهتر است هر چه سریعتر برای مراجعه به متخصص اقدام کنید.

اگر بخواهیم سوالِ “در مواجهه با سیاتیک، چه وقت باید به پزشک مراجعه کنیم؟” را به صورت خلاصه بیان کنیم باید اینگونه پاسخ داد؛ در صورت وجود

اختلال در دفع ادرار و مدفوع

کمر درد همراه با تب و لرز

سابقه کاهش وزن در طی چند ماه گذشته

سابقه بیماری های سرطانی یا بیماری های خاص دیگر

درد شدید شبانه

بی حسی و احساس کرختی در ناحیه تناسلی، پرینه و باسن

اختلال عصبی حرکتی شدید یا پیشرونده

درد مقاوم به درمان های دارویی

سابقه ضربه در افراد مسن

رجوع به یک متخصص ستون فقرات ضروری می باشد. توصیه ما به شما این است که برای این ملاقات اورژانسی سهل انگاری نکنید. در غیر اینصورت اختلالات خطرناک و غیر قابل درمانی در انتظار شما خواهد بود.