تشخیص لغزش مهره یا اسپوندیلولیستزیس

پزشک چگونه اسپوندیلولیستزیس شما را تشخیص می دهد؟

در اکثر موارد شما از لغزش مهره های ستون فقرات خود اطلاع ندارید و برای تشخیص بیماری دیگری به رادیوگرافی مراجعه کرده اید؛ اما پزشک با مشاهده رادیوگرافی شما به اسپوندیلولیستزیس مشکوک می‌شود و شما را به متخصص ستون فقرات ارجاع می‌دهد.

همانطور که در قسمت علائم اسپوندیلولیستزیس شرح داده شد، در بیشتر موارد “لغزش مهره” علامت  خاصی را بروز نمی دهند؛ اما این نباید باعث شود که در رجوع به متخصص کوتاهی کنید، چراکه ممکن است متخصص ستون فقرات با چند توصیه ساده از پیشرفت اسپوندیلولیستزیس شما پیشگیری کرده و شما را از یک آسیب جدی نجات دهد.

ممکن است شما از مدت‌ها قبل به اسپوندیلولیستزیس مبتلا باشید اما هیچ علامتی بروز نکند. ممکن است برای بررسی بیماری دیگر، یک رادیوگرافی ساده گرفته باشید و پزشک با دیدن آن به اسپوندیلولیستزیس مشکوک شود.  علاوه براین ممکن است با درد پا یا کمر به متخصص مراجعه کنید و پزشک تشخیص اسپوندیلولیستزیس دهد. البته درصد کمی از کمر درد ها به دلیل اسپوندیلولیستزیس می باشد اما پزشک همه علل احتمالی را بررسی خواهد کرد.

هنگام مراجعه به متخصص ستون فقرات، پزشک برای تکمیل معاینات، سوالاتی پیرامون سابقه درد کمر و باسن خواهد پرسید. اگر در وضعیت فعلی درد داشته باشید، پزشک در مورد کیفیت و شدت درد سوالاتی شبیه به سوالات زیر خواهد پرسید:

  •  درد از چه زمانی شروع شده است؟
  •   آیا درد خود به خود شروع شد یا بعد از انجام تحرک خاصی آغاز شد؟
  • درد از کجا شروع می شود و به کجا امتداد میابد؟
  •  از ۱ تا ۱۰ (در حالی که ۱۰ شدیدترین دردی است که تا به حال تجربه کرده اید) به شدت درد خود چه نمره ای می دهید؟
  •  آیا دارو یا روش درمانی خاصی را برای بهبود درد خود امتحان کرده اید؟
  • آیا قبلا هم دردی شبیه به این درد را تجربه کرده اید؟

بعد از انجام این مصاحبات، پزشک به انجام معاینات جسمی می‌پردازد.

شاید در روند انجام معاینات از شما خواسته شود که نشسته یا بلند شوید و یا چند قدم راه بروید. ممکن است از شما خواسته شود روی تخت دراز کشیده و پاهای خود را بالا و پایین کنید یا با کف پا، دست پزشک را فشار دهید.

علاوه بر اینها پزشک با لمس دقیق ستون فقرات وضعیت تک تک مهره هایی که مشکوک به اسپوندیلولیستزیس می باشد را بررسی کرده و به دنبال یک “فرورفتگی یا برآمدگی پل مانند” می‌گردد. امروزه برای تشخیص دقیق تر و مطمئن تر، اقدامات تشخیصی به کمک معاینات پزشکی آمده است. عکس برداری با اشعه ایکس یکی از بهترین روش های تشخیصی برای تشخیص اسپوندیلولیستزیس می باشد. احتمالاً پزشک عکس رادیوگرافی از نمای جانبی درخواست کرده و در صورت نیاز شما را برای انجام سی تی اسکن و ام آر ای راهنمایی کند.

اگر پزشک بعد از انجام معاینات و بررسی نتایج اقدامات تشخیصی، به تشخیص قطعی برسد؛ روش‌های درمانی مناسب را پیشنهاد می کند. احتمالا برای تسکین درد فعلی شما داروهایی مسکن و ضد التهاب تجویز کند و شما را به فیزیوتراپی معرفی نماید. در بعضی از موارد احتمال استفاده از بریس مطرح می‌شود و در موارد شدیدتر نیاز به جراحی وجود دارد.